Beskid Śląski – program wycieczki edukacyjno-regionalnej na wesoło 😊

1) Centrum Produktu Regionalnego:
Prelekcja na temat tradycyjnego kulturowego wypasu owiec w Karpatach – jego znaczenia dla zachowania dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności oraz degustacja tradycyjnych serów regionalnych. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką gospodarki pasterskiej, wpływu owiec na zachowanie bioróżnorodności oraz przedstawienie codziennego życia pasterzy na hali. O mleku, serach, mięsie i wełnie – czyli interaktywna rozmowa z o tym: Po co owcom dzwonki? Dlaczego pasterz gra na fujarce? Jak się robi sery?
– Degustacja regionalnych serów z bacówki
– Pokaz obróbki wełny owczej, prelekcja na temat tradycyjnego kulturowego wypasu owiec w Karpatach oraz degustacja tradycyjnych serów regionalnych. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką gospodarki pasterskiej w górach. Pokazujemy obróbkę wełny na starych i nowych sprzętach – gręplach, kołowrotkach i motowidłach: Czym jest krymplowani, przyndzyni i zwijani? To edukacyjna zabawa dla aktywnych – każdy uczestnik otrzymuje po dwa małe kłębki wełny, a wykonane własnoręcznie podczas zajęć pompony i kokardki uczestnicy zabierają ze sobą do domu jako pamiątkę!

2) Koniaków ( Muzeum Koronkarstwa) Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy okrągłe, owalne i prostokątne, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru.

3) Istebna (Muzeum Regionalne „ Chata Kawuloka”) to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku. Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej. Po jego śmierci, opiekę nad domem przejęła córka – gawędziarka Zuzanna Kawulok, a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania – Janusz Macoszek

4) Wisła – zwiedzanie miasta z przewodnikiem, czas wolny  LUB  grill/ognisko z pieczeniem kiełbasek w Istebnej

Cena zawiera:
– transport autokarowy, opłaty parkingowe i drogowe
– bilety wstępu: Centrum Produktu Regionalnego, Muzeum Koronkarstwa, Chata Kawuloka
– zwiedzanie z przewodnikiem
– opieka przedstawiciela biura

ZAMÓWIENIE WYCIECZKI

Aby zarezerwować wycieczkę wystarczy jeden telefon lub mail, my zajmiemy się resztą!

    • Termin oraz cenę wycieczki ustalamy indywidualnie z klientem w oparciu o lokalizację szkoły oraz ilość uczestników
    • Telefonicznie lub mailowo ustalamy szczegóły wycieczki z dobranymi atrakcjami (przedstawiony powyżej program jest tylko propozycją, którą możemy zmodyfikować i dostosować do Państwa potrzeb)
    • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie